Интервю с д-р Десислава Симеонова, специалист-ревматолог от УМБАЛ "Св. Марина" - Варна
Интервюто е изготвено в рамките на проект "Попитайте ревматолога" на Институт за здравно образование, на база изпратени въпроси от пациенти.
Въпрос от Я. Л, Варна: Какво да предприема при остър пристъп на подагра? Мога ли да пия обезболяващи, какви и по колко?
Отговор: При остър подагрозен пристъп са показани препарати от групата на коксибите (аркоксия или костарокс) във висока доза от 120 мг дневно за два-три дни (до отшумяване на острата болка). Допълнително се взима кръв за определяне плазменото ниво на пикочната киселина. Задължителен е преглед при ревматолог за определяне на диетичен режим и медикаментозна профилактика на последващ пристъп.
Въпрос от К.Л., Силистра: Страдам от ревматоиден артрит и се лекувам с метотрексат вече година, но без особено подобрение. Прочетох, че има биологична терапия, която помага на хора като мен. Как мога да я получа?
Отговор: Необходимо е да посетите ревматолог, който да Ви насочи към съответна комисия за изписване на биологична терапия (такива има в университетските болници на градовете София, Пловдив, Плевен, Варна и Бургас); предварително ще Ви бъдат назначени набор от изследвания (лабораторни и образни), които да подпомогнат взимането на решение какъв биологичен препарат ще бъде най-подходящ за Вас. Биологичната терапия на възпалителните ставни заболявания (ревматоиден артрит, болест на Бехтерев и псориатичен артрит) в България е безплатна за пациента.
Въпрос от Р.К, Шумен: Болестта на Бехтерев генетично обусловена ли е - в смисъл мога ли да я предам на детето си, ако забременея и родя?
Отговор: Не е категорично доказано, че болестта на Бехтерев се унаследява; това заболяване не е противопоказание за забременяване.
Въпрос от В.В, Поморие: Има ли смисъл от диета при подагра или пиенето на лекарства е достатъчно ?
Отговор: Диетата при подагра е неотменима част от комплексното лечение на това заболяване; ако не спазвате строго специфична диета (с бедни на пурини храни и напитки) медикаментозното лечение до голяма степен губи своята ефективност и се обезсмисля.
5. Имам ранна менопауза и се страхувам да не развия остеопороза - какви изследвания са необходими и мога ли да се предпазя?
Д-р Симеонова: При настъпване на ранна менопауза е задължително да потърсите консултация с гинеколог, ендокринолог или ревматолог; трябва да проведете специфични лабораторни изследвания за определяне на хормоналния Ви статус (нивото на естрадиол в кръвта), както и остеодензитометрия за определяне на костната плътност. На тяхна база се назначава терапия, която цели да Ви предпази от развитие на остеопороза в бъдеще, нещо напълно възможно за съвременната медицина.
6. В миналото съм боледувал от туберкулоза. Сега ми предстои включване на биологичен препарат за лечение на ревматоиден артрит - дали има риск отново да се разболея от туберкулоза?
Д-р Симеонова: При лечение с биологичен препарат на основното ревматологично заболяване съществува реален риск от активиране на латентна (дремеща, скрита) туберкулоза и развитие на активна инфекция. За целта, преди започване на биологична терапия, задължително се прави рентгенова снимка на бял дроб, както и тестове за изключване на латентната туберкулоза, която представлява капсулирано, неактивно огнище, най-често намиращо се в белите дробове. Първо се прави проба Манту и ако тя е положителна се преминава към Квантиферонов тест или Т-Spot TB тест, които със сигурност могат да потвърдят или изключат латентна туберкулоза.
7. От дълги години съм с тежък псориазис и артрит. Опитах много неща, но без резултат. Има ли нови, ефективни медикаменти в тази насока?
Д-р Симеонова: Да, в последните години навлязоха модерни, биологични медикаменти с подобрена ефективност в лечението на псориазиса и псориатичния артрит. Тази терапия е безплатна за пациента, но се изписва от ревматологична или дерматологична комисия, поради което е необходимо предварителна консултация с ревматолог или дерматолог.