Надежда за хората с болни сърца: лекар и пациент от Монтана станаха герои във филм

Надежда за хората с болни сърца: лекар и пациент от Монтана станаха герои във филм

2024-12-11 09:58:23
Надежда за хората с болни сърца: лекар и пациент от Монтана станаха герои във филм

Д-р Ива Гашарова, специалист-кардиолог в МБАЛ „Сити Клиник – Свети Георги“ и нейната пациентка Лиляна Иванова станаха герои във филм, посветен на хората с висок риск от съдови инциденти. Кампанията „Да пазим сърцето здраво“ на Института за здравно образование е насочена към всички, претърпели съдов инцидент – операция на сърце, инфаркт, инсулт. Целта е да бъдат предпазени от повторен, който може да се окаже фатален. Както и да се намали рискът за онези, които знаят, че имат сърдечно-съдово заболяване, високо артериално налягане, висок холестерол.

Лиляна Иванова е кметски наместник в Лесковец, Община Берковица. В малкото село всички разчитат на нея, а тя се моли само да е здрава, за да може да помага. Има един инфаркт, изкаран на крака – не се чувствала добре, но смятала, че е настинка. Втория път пак чакала няколко дни, преди да посети лекар. Лявата й ръка изтръпнала, имала силни болки в гърдите и накрая съпругът й я принудил да отидат до болницата. „Добре, че те е накарал. На косъм си от инфаркт!“, казва д-р Гашарова, когато я вижда. Налага се коронарография, впоследствие и стент. При Лиляна има наследственост – баща й си отишъл от инфаркт едва на 38 години. Изследванията й показват висок холестерол, който не успяват да свалят въпреки смяната на лекарствата. А холестеролът запушва съдовете и заедно с други фактори повишава риска от инфаркт и инсулт.

„Ежедневно се случва да приемаме хора, които са подценявали оплакванията си месеци, че и години. Някои идват с инфаркт, започнал преди два дни. Изключително много трябва да се следи тази болка, тази тежест, на широка площ, обикновено е зад гръдната кост и отива нагоре към шията, може в челюстта да ги боли и към гърба. Когато има такива симптоми и те не преминават за 20 минути, трябва да потърсиш лекарска помощ“, съветва пациентите д-р Ива Гашарова. Тя посочва, че регион Монтана е рисков – често пациентите подценяват другите си заболявания – като диабета и високото кръвно, много от тях пушат.

Лиляна се притеснява от коронарографията. „Това е ежедневно предизвикателство, да убедя пациентите, че тя наистина се налага. При Лиляна главната артерия на сърцето беше запушена на 95%. Тя наистина беше успяла да дойде в точния момент, преди да получи инфаркт и всички тежки последствия от него“, разказва д-р Гашарова. След поставянето на стента, жената е включена и в програма за контрол на холестерола и той вече е в рамки.

За съжаление, болестите на сърцето се проявяват при все по-млади хора. И ако възрастта не е фактор, който може да се контролира, има редица други, на които може да се повлияе – поддържането на нормално тегло, редовно следене на кръвното налягане и холестерола.

Днес Лиляна се чувства добре и не спира да благодари на своя лекар: „Няма да забравя как постоянно идваше при мен в болницата, как след процедурата замина за София и първата й работа като пристигна беше да се обади тук в Монтана и да провери как съм. Възхитена съм от нея!“

Цялата история на Лиляна Иванова и нейния лекар гледайте тук: https://youtu.be/yifHnjuq50M

И във fb: https://www.facebook.com/share/v/1XBd2C1Hg7/

По данни на НЗОК в Област Монтана диспансеризираните болни с инфаркт на миокарда са 344 души. Годишно в болници в областта се приемат с остър инфаркт около 500 души. Сърдечносъдовите заболявания са на първо място сред причините за смъртност в България. На тях се дължат 67% от всички смъртни случаи, което категорично може да се промени.